Çanakkale

18.03.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı Töreni’ne katılmak üzere, 18 Mart 2016 Cuma günü Çanakkale’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.


Çanakkale’de ilk olarak 18 Mart Stadyumu’nda gerçekleşen 101. yıl dönümü anma programında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan 101 yıl önce tarihe gömülmek istenen, Balkan faciasının utancıyla şaşkınlık içinde olan bir millet; Çanakkale’de yeni bir dirilişin, yeni bir şahlanışın destanını yazmıştır” dedi.


Çanakkale’de daha sonra valiliği ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törene de katıldı.


Şehitler Abidesi’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Akar ve Çanakkale Valisi Hamza Erkal’ın çelenklerini sunmasıyla başlayan törende, saygı duruşu ve saygı atışı yapıldı; İstiklal Marşı okundu. Tören, günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla devam etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmaların ardından beraberindekilerle birlikte deniz tarafındaki seyir alanına geçerek, donanma birliklerinin top atışları eşliğinde denizde yaptıkları geçit törenini ve Türk Yıldızları’nın, terörle mücadelede şehit düşenlerin isimlerinin yazılı olduğu uçaklarıyla yaptıkları gösteriyi izledi.

Gösterilerin ardından Şehitlik Defterini imzalayan ve Çanakkale şehitleri için tilavet edilen Kur’an-ı Kerim’i dinleyip yapılan duaya katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit mezarlarını da ziyaret ederek üzerlerine karanfil bıraktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, anma etkinliği kapsamında düzenlenen ‘Çanakkale Şehitlerine’ temalı hüsnühat sergisini gezdi ve sergilenen eserlerle ilgili yetkililerden bilgi aldı.