Konya

17.12.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazreti Mevlana’nın 742. Vuslat Yıl Dönümü Anma Törenleri ile Alâeddin-Adliye Hattı raylı sisteminin açılış törenine katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 17 Aralık Perşembe günü Konya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.


Konya’da ilk önce 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanlığı’na giden ve burada törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra 134. Filo’yu (Türk Yıldızları) ziyaret etti.

Daha sonra Mevlana Meydanı’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada düzenlenen törende yapımı tamamlanarak hizmete giren Alâeddin-Adliye Hattı raylı sisteminin açılışını gerçekleştirdi. Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hizmete giren hattın ve bu hatta hizmet verecek 72 adet tramvayın Konyalılara hayırlı olmasını diledi ve projede emeği geçenleri tebrik etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin ardından hizmete açtığı hatta tramvaya binerek bir süre yolculuk yaptı; ardından Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazreti Mevlana’nın 742. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenlerine katılan misafirler için verilen akşam yemeğine katıldı. Konya Dedeman Otel’de Konya Valiliği tarafından düzenlenen yemeğe, yurt içinden ve yurt dışından 700’e yakın davetli katıldı. Yemekte, programa katılan pek çok misafir ile görüşüp sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha Hz. Mevlana’nın 742. Vuslat Yıl Dönümü için düzenlenen Şeb-i Arûs programına katılmak üzere, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’ne geçti. Sema eşliğinde, Ahmet Özhan ve İstanbul Tarihî Türk Müziği Topluluğu tarafından icra edilen programı izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, program öncesinde misafirlere hitaben bir konuşma yaptı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya’daki temaslarının ardından eşi Emine Erdoğan ile birlikte Ankara’ya döndü.