Şanlıurfa

05.03.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, bir dizi açılış yapmak üzere 5 Mart 2015 günü Şanlıurfa’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Emine Erdoğan’ın ilk durağı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin, üyelerinin tamamı kadınlardan oluşan ilk ve tek kırsal kalkınma kooperatifi olan Tülmen Köyü oldu. Emine Erdoğan burada kadın girişimciliğinin bir örneği olan tarım ve hayvancılık çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Emine Erdoğan’ın ziyaretin ikinci durağı ise Suruç Çadır Kenti idi. Dünyanın en büyük ve modern çadır kenti olarak bilinen kamp, 35 bin kişiye hizmet verme kapasitesine sahip. Yedi bin aile çadırının bulunduğu kampta, çocuk oyun alanlarından hobi merkezlerine pek çok imkân bulunuyor. Kampta halen yaklaşık beş bini çocuk olmak üzere on bin beş yüz kadın ve erkek barınıyor.

Emine Erdoğan, Şanlıurfa ziyaretinde son olarak, Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılışını yaptı. Ayhan Şahenk Vakfı öncülüğünde yaptırılan okul, 24 derslikten oluşuyor. Burada yaptığı konuşmada vakıf faaliyetlerinin önemine değinen Emine Erdoğan, Şahenk ailesine bu hizmetleri nedeniyle teşekkür etti ve mesleki eğitimin önemine işaret etti.