Arjantin

29.11.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî temaslarda bulunmak ve G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere 29 Kasım-01 Aralık 2018 tarihleri arasında Arjantin’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, 29 Kasım 2018 Perşembe günü Buenos Aires Ezezia Havalimanı’nda; Arjantin Kültür Bakanı Pablo Avelluto ile Türkiye'nin Buenos Aires Büyükelçisi Meral Barlas ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Kasım 2018 Cuma günü G20 Liderler Zirvesi’ne katıldı.

Zirve oturumlarına katılan ve ikili görüşmeler gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Colon Theatre’da yapılan kültürel etkinliğe iştirak etti. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, daha sonra G20 liderler yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera ile görüştü, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’yi kabul etti.

G20 Liderler Zirvesi'ndeki resmî temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, 01 Aralık 2018 Cumartesi günü; Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Arjantin Cumhurbaşkanı Mauricio Macri ile görüştü, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, İngiltere Başbakanı Theresa May ve Arjantin İslam Merkezi Başkanı Anibal Bakir’i kabul etti.

19 liderin katıldığı G20 Liderler Zirvesi’nin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı “Fırsatları elde etme: Altyapı, Enerji ve Sürdürülebilir Gıda Geleceği” temalı son oturum ve çalışma yemeğinin sonrasında G20 Liderler Bildirgesi imzalandı.

G20 Liderler Zirvesi bitiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısı düzenleyerek zirve gündemiyle, diğer gündem maddeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu ve basın mensuplarının sorularını cevapladı.