Macaristan

08.10.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader’in daveti üzerine 8-9 Ekim 2018 tarihlerinde Macaristan’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanlığı Sarayında Cumhurbaşkanı Ader tarafından resmî törenle karşılandı. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Macaristan Cumhurbaşkanı Ader, Cumhurbaşkanlığı Sarayına geçerek, baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirdi.

Daha sonra Ulusal Meclis’e geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Victor Orban tarafından resmî törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Krallık sembolü olan taç gösterildi; iki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Orban, baş başa görüşme ve heyetler arası çalışma yemeğinde bir araya geldiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Orban, gerçekleştirdikleri görüşmeler ve anlaşmaların imzalanmasının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusal Meclis’teki temasları sonrasında Macar Bilimler Akademisi’nde düzenlenen devlet yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan temasları çerçevesinde Macaristan Meclis Başkanı Laszlo Köver'i de kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Ekim 2018 tarihinde ilk olarak Türkiye-Macaristan İş Forumu’na katılarak bir konuşma yaptı. Daha sonra, restorasyonu TİKA'nın desteğiyle tamamlanan, Gül Baba Türbesi’nin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bir konuşma gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan’daki temasları kapsamında son olarak Kahramanlar Meydanı’nda Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bıraktı ve Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. Şehitlikte, Türk ve Macar millî marşlarının dinlenilmesinin ardından anıta çelenk koyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dua okudu ve şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.