Azerbaycan

15.09.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kafkas İslam Ordusu'nun teşkili ve Bakü'nün kurtuluşunun 100. yıl dönümü törenlerine katılmak üzere 15 Eylül 2018 tarihinde Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkedeki temasları kapsamında ilk olarak Gençlik Sarayında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmî törenle karşılandı. Törenin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev baş başa görüşmelerini gerçekleştirdi.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile birlikte Haydar Aliyev’in kabrini ziyaret etti. İki lider 20 Ocak Şehitleri’nin defnedildiği Şehitler Hiyabanı’nı ve Bakü Türk Şehitliği’ni de ziyaret ettikten sonra Bakü’nün kurtuluşunun 100. yıl dönümü törenine katıldı. Bakü Azadlık Meydanında gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Azadlık Meydanındaki programın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Dağüstü Restoran'da düzenlenen heyetler arası çalışma yemeğinde bir araya geldi.