Birleşik Krallık

13.05.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13-15 Mayıs 2018 tarihlerinde Birleşik Krallık’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

13 Mayıs 2018 Pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’nun kapanış oturumuna ve yemeğine katıldı. De Vere Wokefield Estate’de gerçekleştirilen programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜRKEN Vakfı’nda, vakfın mensubu öğrencilerle akşam yemeğinde bir araya geldi. Four Seasons Otelde gerçekleşen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkedeki temasları kapsamında, 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü düşünce kuruluşu Chatham House’da ‘Türkiye’nin Bölgesel ve Küresel Vizyonu’ başlıklı bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bloomberg merkezindeki öğle yemeğinde, iş ve yatırım dünyasının temsilcileri ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemeğin ardından Bloomberg TV'ye bir mülakat verdi.

Ülkedeki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Galler Prensi Charles ile bir araya geldi. Görüşme, Clarence House'da gerçekleşti.

15 Mayıs 2018 Salı günü Anadolu Ajansı (AA) ve TRT World'ün Genç Yetenek Geliştirme Projesi kapsamında eğitim gören öğrencilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilere hitaben bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kraliçe 2. Elizabeth ile Buckingham Sarayında bir araya geldi. Görüşmeye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ile Başbakanlık binasında görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Birleşik Krallık Başbakanı May gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Haham Elahanan Beck ve beraberindeki Neturei Karta Ortodoks Musevi Cemaati üyelerini kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan kabulün ardından ziyaretini takip eden gazetecilerle de bir toplantı yaparak sorularını cevapladı.