Güney Kore

02.05.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in davetine icabetle, 2-3 Mayıs 2018 tarihlerinde Güney Kore’ye resmî ziyaret gerçekleştirdi.

“Mavi Ev” olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlenen resmî karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon ve eşi Kim Jung-sook ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon, daha sonra baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi.

Daha sonra Ulusal Mezarlığa giderek, çelenk bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, saygı duruşunda bulundu ve anı defterini imzaladı.

Güney Kore Ulusal Meclis Başkanı Chung Sye-kyun ile de görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kore’deki temasları çerçevesinde, inşaat şirketi SK Engineering Construction (EC) ve Hyundai firması yöneticilerini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Güney Kore Devlet Başkanı Moon tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda onuruna verilen resmî akşam yemeğine de katıldı. Güney Kore Devlet Başkanı Moon ve eşi Kim Jung-sook, yemek öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a, Cumhurbaşkanlığı Sarayı bahçesinde yer alan Kore Evi’nde çay ikram etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 Mayıs 2018 Perşembe günü, LG, Hanwha, Daelim, Hyundai, SK ve GS firmalarının CEO’ları ile üst düzey yöneticilerini ayrı ayrı kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Türkiye-Güney Kore ortak yapımı “Ayla” filminin 73 yaşındaki gerçek kahramanı Eunja Kim ile görüştü.

Samsung Dijital Şehri'ni ziyaret ederek incelemelerde bulunan ve yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kore’deki temaslarını tamamlayarak, beraberindeki heyetle birlikte Türkiye’ye hareket etti.