Özbekistan

29.04.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Nisan-1 Mayıs 2018 tarihleri arasında Özbekistan’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Nisan 2018 Pazartesi günü Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev tarafından Köksaray'da resmi törenle karşılandı. Türkiye ve Özbekistan millî marşlarının çalındığı törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tören kıtasını selamladı. Törenin ardından baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştiren iki cumhurbaşkanı daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından verilen resmî öğle yemeğine katıldı. Daha sonra, Özbekistan Ali Meclisi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis üyelerine hitaben bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile birlikte Türkiye-Özbekistan İş Forumu’na katılarak işadamlarına da hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan programı kapsamında, Yaslı Ana Anıtı ve eski Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un Anıtı’nı ziyaret ederek çelenk bıraktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkent Taşkent’te temaslarını tamamlamasının ardından 1 Mayıs 2018 Salı günü Buhara’ya geçti. Buhara’da tarihî ve kültürel yerleri ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve eşi Ziraat Mirziyoyev de refakat etti.

Gezisinin ilk durağında Muhammed Bahauddin Şeyh Nakşibendi Hazretleri'nin türbesine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Buharalı imamlardan türbe ile ilgili bilgi aldı.

Buhara’da Ark Kalesi'ni ve Poi Kalon Külliyesini de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, temaslarını tamamlamasının ardından beraberindeki heyet ile birlikte Güney Kore’ye hareket etti.