Cezayir

26.02.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26-27 Şubat 2018 tarihlerinde Cezayir’e resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Şubat 2018 Pazartesi günü Cezayir Houari Boumediene Havalimanına gelişinde Cezayir Millet Konseyi Başkanı Abdelkader Bensalah tarafından resmî törenle karşılandı. İki ülke millî marşlarının çalındığı törende, tören kıtasını denetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cezayir Millet Konseyi Başkanı Bensalah, heyetlerini birbirlerine takdim ettikten sonra bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir’deki temasları kapsamında ilk olarak Şehitler Abidesi’ni ziyaret etti. Ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sheraton Otel’de Cezayir Başbakanı Ahmed Ouyahia’yı kabul etti. Kabulde; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da yer aldı.

Kabulün ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cezayir Başbakanı Ouyahia’nın huzurunda, iki ülke arasındaki anlaşmalar ilgili bakanlar ve kurum yöneticileri tarafından imzalandı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Başbakanı Ouyahia ile çalışma yemeğine geçti.

Ülkedeki temasları kapsamında 27 Şubat 2018 Salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Başbakanı Ouyahia ile birlikte Türkiye-Cezayir İş Forumu’na katıldı. Sheraton Otelinde düzenlenen forumda, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayirli ve Türk iş adamlarına hitaben bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra El Auriassi Otel'de, Cezayir Millet Konseyi Başkanı Abdelkader Bensalah tarafından Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika adına verilen devlet yemeğine iştirak etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir ziyaretinde Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika ile Cumhurbaşkanlığı Konutunda bir araya geldi.