Fransa

05.01.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un davetlisi olarak 05 Ocak 2018 tarihinde Fransa’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron tarafından Elysee Sarayı önünde resmî törenle karşılandı. Karşılamanın ardından basın mensuplarına tokalaşarak görüntü veren iki cumhurbaşkanı, baş başa görüşmelerini gerçekleştirmek ve heyetler arası görüşmeye başkanlık etmek üzere Elysee Sarayına geçti.

Gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron ortak basın toplantısı düzenledi.

Fransa’da, Fransız Girişimciler Hareketi MEDEF üyeleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız iş adamlarına hitaben bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Paris’teki temasları kapsamında, Fransa Ulusal Meclisi Fransa-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Stephane Teste ve Senato Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Josiane Costes'i Türkiye'nin Paris Büyükelçiliğinde kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Fransa Eski Adalet Bakanı ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Rachida Dati'yi kabul ederek bir süre görüştü.

Programı çerçevesinde, Fransa İslam Konseyi temsilcilerini Türkiye'nin Paris Büyükelçiliğinde kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonrasında Fransa Türk Toplumu temsilcileri ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkedeki temasları kapsamında Osmanlı Hanedanı'nın Fransa'da ikamet eden üyelerini kabul etti. Bu kabulle birlikte Fransa’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte Türkiye’ye dönmek üzere ülkeden ayrıldı.