Tunus

27.12.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Aralık 2017 tarihinde Tunus’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus Cumhurbaşkanlığı Sarayında, Tunus Cumhurbaşkanı El Baci Kaid El Sibsi tarafından resmî törenle karşılandı. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tunus Cumhurbaşkanı El Sibsi baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirdi. Görüşmelerin ardından iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi.


Daha sonra Tunus Cumhurbaşkanı El Sibsi tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a devlet nişanı takdim edildi. Tunus Cumhurbaşkanı El Sibsi ve eşi Şazliye Kaid El Sibsi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan onuruna resmî öğle yemeği verdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus’taki temasları kapsamında Tunus Meclis Başkanı Muhammed En Nasır, Tunus Başbakanı Yusuf Şahid, Nida Genel Sekreteri Hafız Kaid El Sibsi ve Nahda Lideri Raşid El Gannuşi'yi ayrı ayrı kabul etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus’ta son olarak, 2011'de yaşanan Arap Baharı sırasında şehit edilen Tunuslular anısına yapılan Şehitler Anıtı’nı ziyaret etti.


Bu ziyaretiyle Tunus’taki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kartaca Uluslararası Havalimanına geçerek beraberindeki heyetle birlikte Türkiye’ye hareket etti.