Yunanistan

07.12.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 07-08 Aralık 2017 tarihlerinde Yunanistan’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 07 Aralık 2017 Perşembe günü Yunanistan Cumhurbaşkanlığı Sarayında Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ile bir araya geldi.


Görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Pavlopoulos tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayında resmî törenle karşılandı. Heyetlerini birbirine takdim edip basın mensuplarına el sıkışarak görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, gerçekleştirecekleri baş başa ve heyetler arası görüşmelere geçti.


Görüşmenin basına açık bölümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, ziyarete ve iki ülke arasındaki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ı kabul etti. Yunanistan Başbakanlık binasında gerçekleşen görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Çipras açıklamalarda bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos ve eşi Vlasia Pavlopoulos tarafından onurlarına verilen resmî akşam yemeğine katıldı. Yemek öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, şeref defterini imzaladı. Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlenen yemekte, Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa bir konuşma yaptı.


Yunanistan ziyareti kapsamında; başkent Atina’da temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan 08 Aralık 2017 Cuma günü, Gümülcine’ye geçti.

Gümülcine’de geçtiği cadde ve sokaklarda kendisine sevgi gösterileriyle karşılayan Batı Trakya Türklerini selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazını Kırmahalle Camii’nde kıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra şehirde bulunan Celal Bayar Lisesi’ni ziyaret etti ve öğrencilere hitaben kısa bir konuşma yaptı.

Ülkedeki temasları kapsamında son olarak Gümülcine’de Batı Trakya Türkleri ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, etkinlikte bir konuşma yaptı.