Kuveyt

27.04.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte 27 Nisan Pazartesi günü resmî bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Kuveyt’e gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmet El Cabir El Sabah tarafından resmî törenle uçağın merdivenlerinde karşılandı. Kuveytli bakanların Cumhurbaşkanı Erdoğan'a takdiminin ardından iki Kuveytli çocuk Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah'a çiçek sundu. Karşılamanın ardından iki lider havalimanında bir süre baş başa görüştü.


Daha sonra kalacakları Beyan Sarayı’na giden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı sarayın girişinde ellerinde bayraklarla Türk öğrenciler karşıladı.


Ziyaretinin ikinci gününde Beyan Sarayı’nda Kuveyt’in önde gelen iş adamlarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Kuveyt Finance House CEO’su Hamid Al Marzouk ve Kuveyt Yatırım İdaresi Başkanı Bader Mohammad Al Saad’i kabul etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, sırasıyla Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah el-Halid el-Sabah’ı, Meclis Başkanı Merzuk el-Ganim’i ve Başbakan Şeyh Cabir el-Mübarek el-Sabah’ı ayrı ayrı kabul ederek, bir süre görüştü.


Buradan Kuveyt Emirlik Sarayına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emir Şeyh Sabah ile baş başa görüştü. İki lider daha sonra Türkiye ve Kuveyt heyetleri arasındaki görüşmeye başkanlık etti. Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, onuruna verilen resmî öğle yemeğine katıldı.


Temaslarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt'e gerçekleştirdiği resmî ziyaretini tamamlayarak Türkiye'ye hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı havalimanından, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah, Türkiye'nin Kuveyt Büyükelçisi Salih Murat Tamer ve diğer yetkililer uğurladı.