Kazakistan

15.04.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in davetlisi olarak, 15 Nisan Çarşamba günü resmî bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Kazakistan’ a gitti.


Astana Uluslararası Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Kazakistan Dışişleri Bakanı Erlan Idrisov, Yatırımlar ve Kalkınma Bakanı Asset Issekeshev, Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Ömer Burhan Tüzel ve büyükelçilik görevlileri karşıladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana'da ilk olarak, 2007 yılında temelini attığı büyükelçilik binasını ziyaret etti. Burada Büyükelçi Ömer Burhan Tüzel tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süre büyükelçilik binasında incelemelerde bulundu ve eşi Emine Erdoğan ile birlikte, büyükelçilik konutunda onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.


Ziyaretin ikinci gününde ise Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından resmî törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke millî marşlarının çalınmasının ardından, tören kıtasını selamladı. Törenin ardından heyetler karşılıklı olarak tanıtıldı. İki cumhurbaşkanı daha sonra, Akorda Devlet Başkanlığı Sarayı'nda baş başa görüşmeye geçti.


Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki baş başa görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet başkanı Nazarbayev, Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısına başkanlık etti, anlaşmaların imza törenine katıldı. Daha sonra da iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi.

 


Vatan Koruyucuları Anıtı’nda tören kıtası tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kırmızı-beyaz güllerden oluşan çelengi anıta bırakarak saygı duruşunda bulundu; ardından Türkiye ve Kazakistan millî marşları okundu.


Kazakistan Millî Müzesini de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, müze yetkililerinden sergilenen eserler hakkında bilgi aldı.


Devlet Başkanı Nazarbayev ile birlikte Türk-Kazak İş Forumu'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bir konuşma yaptı.

 


Ziyaretin son gününde ise Türkiye Diyanet Vakfı tarafından inşa ettirilen Hoca Ahmet Yesevi Camisi ve Külliyesi'nin açılışını gerçekleştiren iki cumhurbaşkanı, Hoca Ahmet Yesevi Türbesini gezdi ve yetkililerden bilgi aldı. Her iki cumhurbaşkanı türbe ziyaretinin ardından camide birlikte cuma namazı kıldılar.

 


Kazakistan’da Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi tarafından fahri doktora tevdi edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından kampüs hakkında bilgi aldı; Türk dünyasının önemli şahsiyetlerine ait resimlerin ve kıyafetlerin yer aldığı müzede incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Başkanı Nazarbayev, üniversitenin şeref defterini de imzaladı.


Kazakistan’daki programını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye döndü.