ABD

16.09.2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu’na katılmak üzere 16-20 Eylül 2023 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Eylül 2023 Pazar günü ülkedeki temasları kapsamında, Ahıska Türkleri ile Türkevi’nde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından Rockefeller Plaza’da düzenlenen akşam yemeğine katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Eylül 2023 Pazartesi günü New York’ta, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve SETA tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısında ABD’li bazı düşünce kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu kapsamında, eşi Emine Erdoğan'ın önderlik ettiği Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'na ilk imzayı attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’deki temasları kapsamında Concordia Zirvesi’nde soruları cevapladı.

19 Eylül 2023 Salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin New York şehrinde Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu’na katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Eylül 2023 Çarşamba günü, Amerikan Yahudi Toplumu Çatı Kuruluşları Temsilcilerini Türkevi’nde kabul etti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-Amerikan İş Konseyince (TAİK) düzenlenen yemekte iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 78. Genel Kurulu’na katılmak üzere gittiği ABD’de ikili temasları kapsamında, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, Tesla ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Elon Musk, Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa ve Malezya Başbakanı Enver İbrahim ile görüştü.