Hindistan

08.09.2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere 8-10 Eylül 2023 tarihlerinde Hindistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Eylül 2023 Cumartesi günü Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de toplanan G20 Liderler Zirvesi’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi kapsamında, Türkiye, Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Avustralya'dan oluşan kıtalar arası gayriresmî istişare ve eş güdüm platformu MIKTA üyesi ülkelerin devlet başkanlarıyla bir araya geldi.

10 Eylül 2023 Pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 ülkelerinin liderleriyle birlikte, Hindistan bağımsızlık hareketinin öncü lideri Mahatma Gandhi’nin anıt mezarını ziyaret etti. Ziyaretin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer liderler, zirvenin gerçekleştiği Bharat Mandapam Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’ne geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi sonrası basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi ikili temasları kapsamında, Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdülaziz El Suud, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüştü.