Azerbaycan

12.06.2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretleri kapsamında 12-13 Haziran 2023 tarihinde Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, 12 Haziran 2023 Pazartesi günü Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva’nın onurlarına verdiği akşam yemeğine katıldı.

Ziyaretinin ikinci gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabri, Azerbaycan Şehitliği ve Türk Şehitliği'ni ziyaret ederek çelenk bıraktı.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından Gençlik Sarayı’nda resmî törenle karşılandı. Tören sonunda heyetlerin takdiminin ardından iki lider baş başa görüşmeye geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Ülkedeki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile birlikte Azerbaycan Savunma Bakanlığı Hava Komuta Merkezi'nin açılışını yaptı.