Özbekistan

15.09.2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in davetine icabetle Şanhay İşbirliği Teşkilatı 22. Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere, 15-16 Eylül 2022 tarihlerinde Özbekistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Eylül 2022 Perşembe günü ülkedeki programı çerçevesinde Özbekistan’ın Semerkant kentinde Hazreti Hızır Türbesi’ni ziyaret etti.

Şanhay İşbirliği Teşkilatı 22. Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılan ülkelerin devlet başkanlarıyla ağaç dikme törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra liderlerle birlikte kentin yeni inşa edilen ve "Ebedî Şehir" olarak anılan bölgesini gezdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Eylül 2022 Cuma günü, Şanhay İşbirliği Teşkilatı 22. Devlet Başkanları Zirvesi’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkedeki ikili temasları kapsamında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaagiin Khurelsukh, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya geldi.