Bosna-Hersek

06.09.2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyelerinin davetine icabetle, 6 Eylül 2022 tarihinde Bosna-Hersek’e resmî ziyaret gerçekleştirdi.

Saraybosna’daki Başkanlık Sarayı’nda Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Caferoviç tarafından resmî törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ile ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Daha sonra Bosna-Hersek Temsilciler Meclisi ile Bosna Hersek Halklar Meclisi’nin başkanlık divanı üyelerini kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna-Hersek Halklar Meclisi Başkanlık Divanı Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç ile de Bosna-Hersek Parlamentosunda görüştü.

Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç’in kabrini ziyaret ederek kabrine çiçek bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Bosna Hersek İslam Birliği (Riyaset) yeni binasını ziyaret ederek bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saraybosna temasları kapsamında son olarak Türkiye-Bosna Hersek İş Forumu’na katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.