ABD

19.09.2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu’na katılmak üzere 19-22 Eylül 2021 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı'nda (JFK) Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ile diğer yetkililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan New York’taki ilk gününde, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından düzenlenen “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” başlıklı konferansa katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, ABD'deki Müslüman toplumunun önde gelen temsilcilerini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Eylül 2021 Pazartesi günü, New York’ta Yeni Türkevi Binası’nın açılış törenine katıldı. Şehirdeki programı kapsamında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra BM 75. Genel Kurul Başkanlığı görev süresini tamamlayan Volkan Bozkır'ı kabul etti.

Daha sonra, TÜRKEN Vakfı temsilcilerini kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda bir konuşma yaptı. Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) 11. Türkiye Yatırım Konferansı’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bir konuşma gerçekleştirdi.

New York’taki ikili görüşmeleri kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan; Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda,  Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili,  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy,  Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 21 Eylül 2021 Salı günü, New York’ta Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’na katılarak bir konuşma yaptı.

Ziyaretinin son gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan; Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Burundi Cumhurbaşkanı Evariste Ndayishimiye, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus el-Menfi ile bir araya geldi.