KKTC

19.07.2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın davetine icabetle, 19- 20 Temmuz 2021 tarihlerinde KKTC’ye resmî ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Temmuz 2021 tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından Ercan Havalimanı’nda resmî törenle karşılandı.

Daha sonra KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekillerine hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lefkoşa'da MHP'nin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in doğduğu müze evi de ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Temmuz 2021 tarihinde Kurban Bayramı Namazı’nı Lefkoşa Hala Sultan Camii’nde KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte kıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram namazının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu, sorularını cevaplandırdı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile birlikte, Lefkoşa Atatürk Anıtı’na çelenk bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 47. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Töreni’ne katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

KKTC programı kapsamında Lefkoşa’da toplu açılış ve temel atma törenlerine canlı bağlantı ile katılarak bir konuşma da yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak gençlerle buluşarak sohbet etti.