Azerbaycan

10.12.2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in davetine icabetle, 9-10 Aralık 2020 tarihlerinde Azerbaycan’a resmî ziyaret gerçekleştirdi.

Azerbaycan ziyareti öncesi basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü’ye ulaşmasının ardından eşi Emine Erdoğan ile birlikte Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından onurlarına verilen akşam yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki temaslarının ikinci gününde; Azerbaycan millî lideri Haydar Aliyev'in kabri ile Türk ve Azerbaycan şehitliklerini ziyaret etti ve Azerbaycan’ın, Ermenistan işgalindeki topraklarının kurtarılması dolayısıyla Azadlık Meydanı'nda düzenlenen Zafer Geçidi Töreni'nde bir konuşma gerçekleştirdi. Zafer Geçidi Töreni’ni takiben Gençlik Sarayı'nda resmî törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile baş başa görüşme gerçekleştirdi ve ardından iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların imza törenine iştirak etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev düzenledikleri ortak basın toplantısının ardından, eşleri ile birlikte resmî aile yemeğinde bir araya geldiler.