Malezya

18.12.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuala Lumpur Zirvesi’ne katılmak üzere, 18-19 Aralık 2019 tarihlerinde Malezya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya programı kapsamında ilk olarak Putrajaya’daki Başbakanlık Binası'nda Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed ile bir araya geldi, görüşme sonrasında iki ülke arasında farklı alanlarda 15 anlaşma imza altına alındı.

Malezya Kraliyet Sarayı’nda Malezya Kralı Sultan Abdullah Riayatuddin Mustafa Billah Şah ile görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuala Lumpur Zirvesi’nin açılış oturumunda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra; Malezya Kralı Sultan Abdullah, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Malezya Başbakanı Muhammed ile Kuala Lumpur Zirvesi'nin sergi alanını gezdi.

Zirve programı çerçevesinde Malezya Kralı Sultan Abdullah Riayatuddin Mustafa Billah Şah tarafından devlet ve hükûmet başkanları ile zirve misafirleri onuruna verilen öğle yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ikili görüşme de gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kalkınmanın Önceliği ve Sınamalar" temalı yuvarlak masa toplantısında katılımcı ülke liderlerine ve heyetlerine hitap etti. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Malezya Başbakanı Muhammed'in huzurunda hükûmetler arasında iyi niyet anlaşmaları imzalandı.