İsviçre

16.12.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Küresel Mülteci Forumu'na katılmak üzere 16-17 Aralık 2019 tarihlerinde İsviçre’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkedeki temasları kapsamında 16 Aralık 2019 Pazartesi günü Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Uluslararası Demokratlar Birliği (UIB) Avrupa temsilcileri ile bir araya geldi.

Cenevre’de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından düzenlenen “İsviçre'ye Göç'ün 50. Yıl Dönümü” etkinliğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Aralık 2019 Salı günü İsviçre ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Küresel Mülteci Forumu’na eş başkan olarak katıldı. Forumda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cenevre temasları kapsamında Pakistan Başbakanı İmran Han ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile ayrı ayrı görüştü.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Ofisi'nde açılan, "Hayat Devam Ediyor, Sanat Devam Ediyor" sergisini gezdi.

Küresel Mülteci Forumu kapsamındaki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’in davetine icabetle, Kuala Lumpur Zirvesi’ne iştirak etmek üzere Malezya’ya hareket etti.