Birleşik Krallık

03.12.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere 3-5 Aralık 2019 tarihlerinde Birleşik Krallık’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık’taki temasları kapsamında 3 Aralık 2019 Salı günü Suriye konulu Dörtlü Zirve’ye katıldı.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Kraliçe II. Elizabeth’in, heyetler onuruna Buckingham Sarayında verdiği resepsiyona iştirak etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Buckingham Sarayındaki resepsiyonun ardından, eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson tarafından, NATO üyesi ülke liderleri ve eşleri onuruna Başbakanlık Ofisi’nde verilen akşam yemeğine katıldı.

Ülkedeki temasları kapsamında 4 Aralık 2019 Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra’da düzenlenen NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’ne katıldı. Daha sonra NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükûmet başkanlarıyla aile fotoğrafı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO 70. yıl dönümü kutlama törenini de izledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi temasları kapsamında; ABD Başkanı Donald Trump, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile bir araya geldi.

Londra’da Türk vatandaşları ve Müslüman toplumunun temsilcileriyle buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 Aralık 2019 Perşembe günü Birleşik Krallık’ta Cambridge Camii’nin açılış törenine katılarak bir konuşma yaptı.