Sırbistan

07.10.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısının icrası kapsamında 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde Sırbistan’a bir resmî ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in daveti üzerine gittiği Belgrad’da resmî törenle karşılandı. İki lider baş başa görüşmelerinin ardından Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısına başkanlık ettiler ve ortak basın toplantısı düzenlediler.

Sırbistan’a gerçekleştirdiği resmî ziyaret kapsamında Türkiye-Sırbistan İş Forumu’na katılarak, bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ve eşi Tamara Vuçiç tarafından, Sırbistan Sarayı’nda onurlarına verilen resmî akşam yemeğine de katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaretin ikinci gününde, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajic ile Yeni Pazar Belediye Başkanı Nihat Bisevac, Tutin Belediye Başkanı Kenan Hot, Sjenica Belediye Başkanı Hazbo Mujoviç ve Boşnak Millî Konseyi Başkanı Jasmina Curic'i kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, Konseyin Boşnak Üyesi Şefik Dzaferovic ve Sırp Üye Milorad Dodik'in katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü Zirvesi’nin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Sırbistan ziyaretinin son durağında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapımı biten Türk yatırımlarının toplu açılış töreni ile Sırbistan-Bosna Hersek arasındaki otoyolun temel atma törenine katılarak, bir konuşma gerçekleştirdi.