Japonya

27.06.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi’ne katılmak ve temaslarda bulunmak üzere, 27 Haziran-1 Temmuz 2019 tarihleri arasında Japonya’ya resmî ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya programı kapsamında ilk olarak 27 Haziran 2019 tarihinde Mukogawa Kadın Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora unvanı tevdi edilmesi törenine katılarak, bir konuşma gerçekleştirdi.

28 Haziran 2019 tarihinde Osaka’da toplanan G-20 Liderler Zirvesi ilk gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dijital Ekonomi” temalı özel etkinliğin ardından, diğer liderlerle birlikte, "Küresel Ekonomi", "Ticaret ve Yatırımlar" temalı oturum ve çalışma yemeğine iştirak etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi kapsamında sırasıyla; Dünya Bankası Başkanı David Malpass, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi ve eşi Emine Erdoğan ile birlikte G-20 Liderler Zirvesi Kültürel Etkinlik Programı’na katıldı.

29 Haziran 2019 tarihinde ise G-20 Liderler Zirvesi temasları kapsamında; Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May ile ikili görüşmeler gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eşitsizlik Sorunu, Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Bir Dünya Yaratma” temalı oturumda katılımcılara ana konuşmacı olarak hitap etti; “İklim Değişikliği, Çevre ve Enerji” oturumu ile çalışma yemeğiyle, zirvenin kapanış oturumuna katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin son gününde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi ve zirvenin yapıldığı INTEX Fuar Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

30 Haziran 2019 tarihinde, Kyoto’de eşi Emine Erdoğan ile birlikte "Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği" temalı sergiyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Altes Prenses Akiko Mikasa ile bir görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kyoto’daki etkinlikleri çerçevesinde, Ara Güler Fotoğraf Sergisi'nin açılışını gerçekleştirerek, bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya’daki temasları kapsamında Nagoya’da Türk toplumu temsilcilerine de hitap etti.

01 Temmuz 2019 tarihinde ise Tokyo’da, Japonya İş Federasyonu tarafından düzenlenen programda, Japon iş insanlarıyla bir araya gelerek onlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Liberal Demokrat Parti Genel Sekreteri ve Japonya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Toşihiro Nikai'nin verdiği öğle yemeğine de iştirak etti.

Japonya İmparatoru Naruhito ile bir araya gelerek görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya programı kapsamında son olarak Başbakan Şinzo Abe ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.