Rusya

14.02.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi’ne katılmak üzere 14 Şubat 2019 tarihinde Rusya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ülkedeki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi. Baş başa görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkiye ve İran heyetlerinin görüşmelerine başkanlık etti. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ve Rusya heyetlerinin görüşmelerine başkanlık etti.

Heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile birlikte Soçi’de gerçekleştirilen Suriye konulu Üçlü Zirve Toplantısı’na katıldı.

Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi sonrası, üç lider ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Ortak basın toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, akşam yemeğinde bir araya geldi.

Rusya programı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile bir araya gelerek dörtlü bir görüşme de gerçekleştirdi.