Özbekistan

29.04.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Nisan-1 Mayıs 2018 tarihleri arasında Özbekistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyarete eşi Emine Erdoğan da refakat etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Taşkent Uluslararası Havalimanına gelişinde Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov tarafından karşıladı.

Emine Erdoğan, 30 Nisan 2018 Pazartesi günü Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in eşi Ziraat Mirziyoyev ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Bayan Mirziyoyev’in ev sahipliğinde, Özbekistan çağdaş sanat eserlerinin bulunduğu Taşkent Sanat Galerisi’ni ziyaret eden Emine Erdoğan, burada Özbekistan millî kıyafetlerine ilişkin defileyi de izledi.

Daha sonra Köksaray’da düzenlenen resmî öğle yemeğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Emine Erdoğan, yemeğin ardından Özbekistan’ın önemli kültür merkezlerinden biri olan Hazreti İmam Külliyesi’ni ziyaret etti. Özbekistan’ın inanç tarihine ilişkin çok sayıda eseri barındıran ve mimarisi ile dikkat çeken külliyeyi ziyaretinde eserleri inceleyen ve yetkililerden bilgi alan Emine Erdoğan, programı kapsamında Hz. Osman’a atfedilen Kur’an-ı Kerim’in de bulunduğu Moy-i Mübarek Medresesi’ni de ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, başkent Taşkent’te temaslarını tamamlamasının ardından 1 Mayıs 2018 Salı günü Buhara’ya geçti. Buhara’da tarihî ve kültürel yerleri ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve eşi Ziraat Mirziyoyev de refakat etti.

Gezisinin ilk durağında Muhammed Bahauddin Şeyh Nakşibendi Hazretleri'nin türbesine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Buharalı imamlardan türbe ile ilgili bilgi aldı.

Buhara’da Ark Kalesi'ni ve Poi Kalon Külliyesini de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, temaslarını tamamlamasının ardından beraberindeki heyet ile birlikte Güney Kore’ye hareket etti.