Çin

02.09.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G20 Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Çin Halk Cumhuriyeti’ne 2-5 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleştirdiği ziyarete eşi Emine Erdoğan da eşlik etti.

Emine Erdoğan, Çin ziyareti kapsamında 4 Eylül 2016 Pazar günü Hangcou şehrinin tarihî bölgelerini ve Çin Geleneksel Eczane Müzesi’ni ziyaret etti. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp çalışmalarına ilgisi bilinen Emine Erdoğan, binlerce yıllık geleneğe sahip Çin tıbbında kullanılan tıbbi bitkiler hakkında müze yetkililerinden bilgi aldı.


Emine Erdoğan dünyanın en büyük ipek müzesi olarak kabul edilen Çin Ulusal İpek Müzesi’ni de ziyaret etti. İpek üretiminin ve işlenmesinin tarihi gelişimi hakkında müze yetkililerinden bilgi alan Emine Erdoğan, müzede yer alan Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait ipek elbiselerin de yer aldığı koleksiyonları gezdi.

Ayrıca şehirde geleneksel Çin el sanatları çalışmalarının yapıldığı atölye ve sergi binalarını ziyaret eden Emine Erdoğan, Çin kültür ve medeniyetinin gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla mesleki eğitim veren atölye yöneticilerini tebrik etti.

Emine Erdoğan, eşi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a refakat ederek, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve eşinin, dünya liderleri ve eşleri onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı. Burada lider eşleri ile sohbet eden Emine Erdoğan, geçtiğimiz yıl Antalya’da yapılan G20 Liderler Zirvesi’nden sonra tekrar bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Emine Erdoğan 5 Eylül 2016 Pazartesi günü ise Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in eşi Peng Liyuan’ın ev sahipliğinde ve Zheijang Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ‘HIV/AIDS Önleme ve Kontrol Farkındalığı Programı’na katıldı.


Devlet ve hükûmet başkanlarının eşlerinin öncülüğünde tüm dünyada kontrol farkındalığının artırılması amacını taşıyan konferansın ardından, Emine Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılan devlet ve hükûmet başkanlarının eşleri ile birlikte Çin Sanat Akademisi’ni ziyaret etti.

Çin kültürünün örneklerinin sergilendiği sergi alanlarının görülmesinin ardından Emine Erdoğan ve diğer lider eşleri, ‘uyum, ahenk, gönül birliği’ anlamına gelen ‘harmony’ kelimesini Çin kaligrafisi ile yazma denemesi gerçekleştirdi. Dünya barışına dair iyi dileklerini ifade eden Emine Erdoğan ve lider eşleri daha sonra onurlarına verilen öğle yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan temaslarının ardından beraberindeki heyetle Ankara’ya döndü.