Kenya

02.06.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Doğu Afrika turunun ikinci durağı olan Kenya’ya 2 Haziran 2016 tarihinde resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Kenya’nın kurucusu ve ilk devlet başkanı Jomo Kenyatta'nın mozolesine çelenk koyarak ülkedeki temaslarına başladı. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta ve eşi Margaret Kenyatta tarafından resmî törenle karşılandı.


Emine Erdoğan, başkent Nairobi’de yardıma muhtaç kadınların ve engelli bireylerin istihdam edildiği Kazuri Takı ve Seramik Üretim Merkezi'ni ziyaret etti. Atölyelerde Kenyalı kadınların ürettiği el sanatlarını yakından inceleyen Emine Erdoğan, kadınların ekonomik açıdan güçlenmesini hedefleyen projeye emek verenleri tebrik etti.


Emine Erdoğan Kenya sahillerinin temizlenmesini ve sahilde bırakılan plastik terliklerin geri dönüşümünü amaç edinen Marula Studios adlı üretim merkezini de ziyaret etti.

Kenya'da ayrıca Zürafa Merkezi'ni de ziyaret eden ve zürafalara yem veren Emine Erdoğan’a bakan eşleri ve kadın milletvekilleri eşlik etti.

TİKA'nın “Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Projesi” kapsamında 6 eyalete traktör ve tarım ekipmanları teslim törenine iştirak eden Emine Erdoğan, ayrıca Kenya Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda TİKA hibeleri olarak 24 engelli vatandaşa akülü engelli aracın teslim törenine de katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Kenya’da son olarak Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta ve eşi Margaret Kenyatta’nın onurlarına verdiği akşam yemeğine katıldı.