Nijerya

02.03.2016

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Fildişi Sahili, Gana, Nijerya ve Gine’yi kapsayan Batı Afrika turunun üçüncü durağı olan Nijerya’ya 2 Mart 2016 tarihinde resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Abuja Nnamdi Azikiwe Uluslararası Havalimanı'nda Nijerya Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Khadija Bukar Abba İbrahim, Başkent Sınırları Federal Bakanı Muhammad Musa Bello, Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Hakan Çakıl ve diğer yetkililer tarafından törenle karşılandı.

 


Emine Erdoğan, Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari'nin eşi Aisha Buhari ile birlikte Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından onarımı yapılarak hizmete sunulan yetimhanenin açılışını yaptı. Yetimhanenin açılış kurdelesini Aisha Buhari ile birlikte kesen Emine Erdoğan, çocuklarla yakından ilgilenerek çeşitli hediyeler de verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Nijerya’daki temaslarını tamamlayarak beraberindeki heyet ile birlikte Gine'nin başkenti Konakri'ye hareket etti.