Gana

01.03.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte Batı Afrika turunun ikinci durağı olan Gana’ya 1 Mart 2016 tarihinde resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan Akra Uluslararası Kotoka Havalimanı'nda Gana Devlet Başkanı Yardımcısı Kwesi Amissah Artur, Dışişleri Bakanı Hanna Tteh ve Çevre Bakanı Mahama Ayariga tarafından törenle karşılandı. Törende, Akra Büyükelçisi Nesrin Beyazıt ile diğer yetkililer de hazır bulundu.

 


Emine Erdoğan, Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama’nın eşi Lordina Mahama’nın himayesinde faaliyet gösteren Lordina Vakfı’nı ziyaret etti. Ziyarette, Gana İşitme Engelliler Okulu’nda eğitim gören 4-12 yaş arası 80 işitme engelli çocuğa, TİKA tarafından temin edilen işitme sistemleri takdim edildi. Aynı programda, Gana Mesleki Eğitim Enstitüsü öğrencileri için dikiş makinaları ve dikiş setleri de takdim edildi

Vakıf ziyaretinin ardından Emine Erdoğan, Lordina Mahama ile birlikte çeşitli yaş gruplarına mensup 139 çocuğun barındığı Osu Yetimhanesi’ni de ziyaret etti. Yetimhanedeki çocuklarla yakından ilgilenen Emine Erdoğan, çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

Gana Devlet Başkanı Mahama ile birlikte Akra Kotaka Uluslararası Havalimanı 3 nolu terminal binasının temel atma törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyet ile birlikte Batı Afrika turunun 3’üncü durağı olan Nijerya’ya geçmek üzere, Başkent Akra’dan ayrıldı.