Ekvador

03.02.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte Latin Amerika ziyaretinin son durağı Ekvador’a 3-4 Şubat 2016 tarihlerinde resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Ekvador’un başkenti Kito Mariscal Sucre Uluslararası Havalimanı'nda Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino, Türkiye'nin Kito Büyükelçisi Korkut Güngen ve büyükelçilik personeli karşıladı.

Emine Erdoğan, 4 Şubat 2016 Perşembe günü başkent Kito’da bulunan Mindalae Müzesi'ni ziyaret ederek Ekvador'un tarihî hakkında yetkililerden bilgi aldı. Emine Erdoğan, müze ziyaretinde; müzikten dini ritüellere, giyim kuşamdan savaş araç gereçlerine kadar tarihî pek çok objeyi görüp inceledi, rehberlerin objeler hakkında aktardıkları özellikleri ilgiyle dinledi.

Müze ziyaretinin ardından Ekvador'a mahsus geleneksel elişlerinin yer aldığı Mercado Artesanal la Mariscal'e giden Emine Erdoğan, burada yerli halkın ilgisiyle karşılaştı.

Daha sonra Ulusal Yüksek Eğitim Enstitüsü’ne geçen Emine Erdoğan, eşi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği “Türkiye’nin Dış Politikası ve Latin Amerika” başlıklı konferansı takip etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şili, Peru ve Ekvador’u kapsayan resmî ziyaretini tamamlayarak eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetle birlikte Güney Amerika’dan ayrıldı.