Peru

02.02.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte Latin Amerika ülkeleri ziyaretinin ikinci durağı olan Peru’ya 2-3 Şubat 2016 tarihleri arasında resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Lima Askerî Havalimanı'nda Peru Dışişleri Bakanı Ana Maria Sanchez, Protokol Genel Müdürü Büyükelçi Jaime Cacho-Sousa, Türkiye Cumhuriyeti'nin Lima Büyükelçisi Ferda Akerman ile büyükelçilik yetkilileri karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Peru Devlet Başkanı Humala ve eşinin onurlarına verdiği resmî akşam yemeğine katıldı.

Emine Erdoğan, 3 Şubat 2016 Çarşamba günü, Peru Sağlık Bakanlığı'na bağlı Botanik Bahçesi'ni ziyaret etti. Önemli bir tarım ülkesi olan Peru'nun doğal zenginlikleri hakkında yetkililerden bilgi alan Emine Erdoğan, bahçede örnekleri bulunan bitkileri inceleyerek bu şifa kaynaklarının nasıl kullanıldığına ilişkin görüş alış verişinde bulundu. Emine Erdoğan daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyeti ile birlikte Peru Ulusal Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi'ni de ziyaret etti.

Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Peru’da San Ignacio De Loyola Üniversitesi tarafından verilen Fahri Doktora unvanı törenine de katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Peru’daki temaslarını tamamlayarak ziyaretlerinin son durağı olan Ekvador’a geçti.