Suudi Arabistan

29.12.2015
Suudi Arabistan

Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Aralık Salı günü Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği resmî ziyarete eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Riyad Kral Halid Uluslararası Havalimanı’nda; Suudi Arabistan Devlet Bakanı Prens Mansour bin Mutaib bin Abdulaziz Al Saud, Dışişleri Bakanı Adel Al-Jubeir, Devlet Bakanı Musaad bin Mohammed Al-Aiban ve Türkiye Riyad Büyükelçisi Yunus Demirer ile diğer yetkililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan’ı resmî ziyaretine eşlik eden Emine Erdoğan, Suud ailesinin bugünkü Suudi Arabistan’da yerleştiği ilk merkez olan tarihî kenti Diriya’yı ziyaret etti.

Emine Erdoğan Diriya’yı ziyaretinde, şehirdeki tarihî mekânları görüp incelemelerde bulundu ve şehir ile ilgili bilgi aldı. Suudi Krallığı’nın 1744-1818 yılları arasındaki ilk başkenti olan ve UNESCO tarafından 2010 yılında dünya miras listesine alınan Diriya’da şehrin tarihî dokusunu korumak üzere gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelinmiş bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, temaslarının ardından beraberindeki heyet ile İstanbul’a dönmek üzere Suudi Arabistan’dan ayrıldı.