Belçika

04.10.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Belçika Kralı Philippe ve eşi Kraliçe Mathilde’nın davetine icabetle resmî bir ziyaret için 4 Ekim Pazar günü Belçika’ya gitti.

Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte, Belçika’da ilk olarak Brüksel Stefanie Meydanı'nda Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nce düzenlenen “Birlik, Huzur, Sevgi, Barış Buluşması”na katıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Belçika ziyaretinin ikinci gününde Brüksel’de bulunan Kraliyet Sarayı’nda, Belçika Kralı Philippe ve eşi Kraliçe Mathilde tarafından resmî törenle karşılandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Federal Parlamento’yu ziyaret etti. Emine Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan burada, Senato ile Temsilciler Meclisi Başkanları tarafından onurlarına verilen öğle yemeğine katıldılar.


Emine Erdoğan, Egmont Uluslararası İlişkiler Kraliyet Enstitüsü’nde düzenlenen “Küresel Sınamalar, Terörizm, Savaş ve Mülteci Krizi” konulu konferansa Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte katıldı.

Emine Erdoğan, T.C. Brüksel Büyükelçiliği konutunda Avrupa’daki kadın misyon mensupları, milletvekilleri, misyon şefleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya geldi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Belçika ziyaretinin son gününde Kral Philippe ve Kraliçe Mathilde tarafından onurlarına verilen resmî öğle yemeğine katıldı.


Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği’nin yenilenen kançılarya binasının açılış törenine katıldı.


Emine Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika Kralı Philippe ile birlikte, Brüksel’de Türk kültür ve sanatını yansıtan seçkin bir sergiyi gezdi ve Türkiye’nin konuk ülke olarak yer aldığı “Europalia Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali”nin açılış törenine katıldı.


Törenin ardından Kral Philippe ile Kraliçe Mathilde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ı makam araçlarına kadar uğurladı ve kendileriyle vedalaştı.

Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Brüksel'deki son programı olan Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaretine de eşlik etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, resmî Japonya ziyaretini gerçekleştirmek üzere Brüksel Brumil Melsbrock Askerî Havalimanı’na geçti ve Tokyo’ya hareket etti.