Endonezya

30.07.2015

Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretini tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte, resmî ziyaret ve görüşmeler gerçekleştirmek üzere Endonezya’nın başkenti Cakarta'ya gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan’ı, Cakarta Halim Perdanakusuma Havalimanı'nda, Endonezya Dışişleri Bakanı Retho Marsudi, Türkiye'nin Cakarta Büyükelçisi Zekeriya Akçam ve diğer ilgililer karşıladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 120 bin kişi kapasitesi ile dünyanın en büyük camileri arasında yer alan İstiklal Camii’ni ziyaret etti. Cuma Namazını burada kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emine Erdoğan ile birlikte ziyaret ettiği Kalibata Milli Kahramanlar Mezarlığı’na çelenk koydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan, Istana Merdeka Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ve eşi tarafından karşılandı. Türkiye ve Endonezya milli marşlarının seslendirilmesi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan onuruna 21 pare top atışı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Endonezya Cumhurbaşkanlığı Sarayı özel defterini de imzaladı.

Endonezya’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan, Pakistan’a geçti.