Çin

28.07.2015

Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretine eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Pekin Başkent Havalimanı'nda, Çin Halk Cumhuriyeti Dışişlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Zhang Ming, Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Ali Murat Ersoy ve Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ile diğer ilgililer karşıladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerinin öncesinde Çin Halk Kahramanları Anıtı'nı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyeti, anıtın bulunduğu alana gelişinde Çin Halk Cumhuriyeti Dışişlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Zhang Ming ve diğer ilgililer karşıladı. Türk ve Çin millî marşlarının dinlenmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, anıta çelenk koydu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra Çin Halk Cumhuriyeti Büyük Halk Salonu’na gitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Büyük Halk Salonu önündeki alanda düzenlenen resmî törenle, Devlet Başkanı Şi Jinping ve eşi Peng Liyuan tarafından karşılandı.


Emine Erdoğan, Pekin’de Çin Tıbbı Üniversitesi’ni ziyaret etti. Geleneksel tıp alanına özel bir ilgisi olduğunu kaydeden Emine Erdoğan, geleneksel tıbbın modern tıp ile birlikte ele alınmasının önemine işaret etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan, Devlet Başkanı Şi Jinping tarafından onurlarına verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

Çin’deki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan, Endonezya’ya geçti.