Arnavutluk

13.05.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani ve eşi Odeta Nishani tarafından resmî törenle karşılandı.


Emine Erdoğan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani'nin eşi Odeta Nishani ile birlikte Tiran’da bulunan Arıcıklar Kreş ve Anaokulu’nun açılışını yaptı. Emine Erdoğan, daha sonra Arnavutluk Cumhurbaşkanı’nın eşi Odeta Nişani ve Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar'ın eşi Füsun Bayraktar ile kurdeleyi birlikte keserek kreşin açılışını gerçekleştirdi. Emine Erdoğan daha sonra beraberindekilerle kreşi gezdi ve çocuklara çeşitli hediyeler verdi.


Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından inşa edilecek Tiran Namazgâh Camii’nin temel atma törenine katıldı. Daha sonra ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan, TİKA tarafından yeniden inşa edilen Preza Kale Camii’nin açılış törenine katıldı.


Emine Erdoğan Tiran’da ayrıca Down Sendromlu Çocuk Merkezi’ni de ziyaret etti. 17’si erkek, 13’ü kız olan çocukların tedavi görmekte olduğu fizyoterapi merkezinde çocuklara hediyeler verdi. Arnavutluk Cumhurbaşkanı’nın eşi Odeta Nishani’nin himayesindeki merkez hakkında yetkililerden bilgi aldı.


Emine Erdoğan daha sonra Arnavutluk Cumhurbaşkanı tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tevcih edilen “Ulusal Bayrak Nişanı” için düzenlenen tören ve onurlarına verilen akşam yemeğine katıldı. Arnavutluk ziyareti boyunca Emine Erdoğan’a Arnavutluk Cumhurbaşkanı’nın eşi Bujar Nishani ve bakan eşleri refakat etti.


Arnavutluk temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan Türkiye’ye döndü.