ABD

16.09.2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu’na katılmak üzere 16-20 Eylül 2023 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gerçekleştirdiği ziyarete eşi Emine Erdoğan da iştirak etti.

Emine Erdoğan, New York’ta Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin annesi Şeyha Moza binti Nasır’la görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından Rockefeller Plaza’da düzenlenen akşam yemeğine katıldı.

Emine Erdoğan ülkedeki programı çerçevesinde, Türkevi'nde düzenlenen “Küresel Sıfır Atık Hareketine Doğru” isimli etkinliğe katılarak bir konuşma yaptı.

ABD’deki temasları kapsamında, Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro'nun eşi Veronica Alcocer Garcia ile Türkevi’nde görüşen Emine Erdoğan, daha sonra başkanlığını üstlendiği Birleşmiş Miletler Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulu üyeleri ile New York Türkevi'nde düzenlenen yemekte bir araya geldi.

Emine Erdoğan, Sierra Leone Cumhuriyeti Devlet Başkanı’nın eşi Fatima Maada Bio’nun ev sahipliğinde BM’de düzenlenen, “Şiddetin Önlenmesi ve İyileşme Günü"nü anma programına katıldı.

Emine Erdoğan daha sonra, Anadolu'nun en eski dokuma ürünlerini misafir ettiği devlet başkanları eşlerine tanıttı.

Emine Erdoğan, ABD programı çerçevesinde New York Türkevi'nde, devlet başkanı eşleri, uluslararası kuruluş temsilcileri ve seçkin bir davetli grubunun katıldığı programda sosyal refahın adil dağılımı hakkında konuşma yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden'nın eşi Jill Biden'ın ev sahipliğinde verilen davette lider eşleri ile bir araya gelen Emine Erdoğan, ABD programı çerçevesinde son olarak Türkiye İş Kadınları Derneğinin (TİKAD) düzenlediği “Dünyaya Yön Veren Kadınlar” etkinliğine katılarak, iş dünyası temsilcilerine ve kadın girişimcilerden oluşan davetli gurubuna hitap etti.