Sırbistan

07.10.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısının icrası kapsamında 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde Sırbistan’a gerçekleştirdiği resmî ziyarete eşi Emine Erdoğan da iştirak etti.

Emine Erdoğan Sırbistan’daki programı çerçevesinde; himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi'ni hayata geçiren ilk yurtdışı misyonu olan Belgrad Büyükelçiliği’ni ziyaret etti, çalışmaları inceledi ve bir konuşma gerçekleştirdi. Emine Erdoğan, büyükelçilikteki etkinliğin ardından Dr. Vokan Cupic Çocuk Hastanesi’ne geçerek, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından hastaneye bağışlanan ambulansın anahtar teslim törenine katıldı ve beraberindeki heyet ile birlikte hastanenin onkoloji servisinde tedavi gören çocukları ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ve eşi Tamara Vuçiç tarafından, Sırbistan Sarayı’nda onurlarına verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

Emine Erdoğan Sırbistan’daki programının son gününde ise Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve TİKA tarafından restore edilen 441 yıllık çeşmenin açılışına katıldı, Kalemeydan'da, Sırbistan'ın ilk kadın mimarı Jelisaveta Nacic tarafından 1903 yılında inşa edilen ve yine TİKA tarafından restore edilen Küçük Merdivenler hakkında da bilgi aldı. Türk Haftası Programı'nda sergilenen Göbeklitepe Fotoğraf Sergisi'ni de gezen Emine Erdoğan, 1948'de kurulan bitkisel çay ve kremler üreten Bitkisel İlaçlar Enstitüsü’ndeki çalışmalarla ilgili bilgi aldı ve daha sonra Damat Ali Paşa Türbesi’ni ziyaret etti.