Bosna Hersek

08.07.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısı’na katılmak ve temaslarda bulunmak üzere, 8-9 Temmuz 2019 tarihleri arasında Bosna Hersek’e gerçekleştirdiği resmî ziyarete eşi Emine Erdoğan da katıldı.

Emine Erdoğan, Bosna Hersek programı kapsamında ilk olarak Saraybosna Maarif Okulu’nu ziyaret etti. Okulun faaliyetleri hakkında yetkililerden bilgi alan Emine Erdoğan, okul bünyesindeki el sanatları kursu stantlarını gezdi. Daha sonra Yunus Emre Kültür Merkezi ziyaret eden Emine Erdoğan, 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi'ni de gezdi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Üyesi Şefik Caferoviç'in eşi Vildana Caferoviç ile birlikte Saraybosna'daki tarihî Başçarşı’yı da ziyaret eden Emine Erdoğan’a Türk ve Boşnak vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Emine Erdoğan, 9 Temmuz 2019 tarihinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Saraybosna Mjedenica Özel Eğitim ve Terbiye Kamu Kurumu’nun açılışını yaptı ve bir konuşma gerçekleştirdi. Emine Erdoğan daha sonra Srebrenitsa anneleri ile bir araya gelerek sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Bosna Hersek’te son olarak Devlet Başkanlığı Konseyi Binası önünde düzenlenen Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarını anma törenine katıldı.