Japonya

27.06.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, G-20 Liderler Zirvesi’ne katılmak ve temaslarda bulunmak üzere 27 Haziran-1 Temmuz 2019 tarihleri arasında Japonya’ya gerçekleştirdiği resmî ziyarete eşi Emine Erdoğan da eşlik etti.

27 Haziran 2019 tarihinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Mukogawa Kadın Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı tevdi edilmesi törenine iştirak eden Emine Erdoğan, 28 Haziran 2019 tarihinde Osaka’da düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi resmî eş programı ile G-20 Liderler Zirvesi Kültürel Etkinlik Programı’na katıldı.

Emine Erdoğan, 29 Haziran 2019 tarihinde Osaka’da devlet ve hükûmet başkanlarının eşleriyle birlikte katıldığı “Okyanuslar: Hayatımızın Değerli Kaynakları” sempozyumunda bir konuşma yaptı.

30 Haziran 2019 tarihinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği" temalı sergiyi ziyaretine eşlik eden Emine Erdoğan, Altes Prenses Akiko Mikasa ile görüşmeye iştirak etti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kyoto şehrindeki Ara Güler Fotoğraf Sergisi'nin açılışını gerçekleştirdiği törene de katılan Emine Erdoğan, Japonya'da dünyanın ilk sıfır atık kasabası olmaya aday, Kamikatsu Belediye Başkanı Yasushi Hanamoto ve Sıfır Atık Akademisi yetkilileriyle görüştü. Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nagoya’da Türk toplumu temsilcileriyle bir araya geldiği programa da iştirak etti.

1 Temmuz 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Japonya İmparatoru Naruhito ile gerçekleştirdiği görüşmeye katılan Emine Erdoğan, Tokyo Camii'ni ziyaretinde Müslüman kadınlarla bir araya geldi ve onlara hitap etti.