Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu.

Gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle içice bir yaşamı tercih eden Erdoğan, disiplinli ekip çalışmasının ve takım ruhunun önemini kendisine çok genç yaşlarda öğreten futbolla 1969-1982 yılları arasında amatör olarak ilgilendi. Aynı zamanda bu yıllar, genç bir idealist olarak memleket meseleleri ve toplumsal sorunlarla ilgilenen Recep Tayyip Erdoğan'ın aktif politikaya adım attığı döneme rastlamaktadır.

 

Biyografisinin tamamı

Recep Tayyip Erdoğan’ın Gündeminden

21Ekim

“Belediyeler Türkiye’de İktidar Olmanın Kilididir”

“Belediyeler Türkiye’de İktidar Olmanın Kilididir”Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de belediyelerin iktidar olmanın ve iktidarda kalmanın kilidi olduğunu belirterek, “Çünkü demokrasi, yerel yönetimlerde ve belediyelerde başlar. Yerel yönetim eğer bu yanıyla güçlü değilse, hiçbir partinin iktidarda başarı şansı yoktur” dedi.

21Ekim

“Medeniyet Konusunda Fikri Olmayan Taklide Teslim Olmak Zorundadır”

“Medeniyet Konusunda Fikri Olmayan Taklide Teslim Olmak Zorundadır”Medeniyetler Şûrasının açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Müslümanların, İslam medeniyetini ihya etmenin yolunu kendisinde araması ve bunun için de akıl ve muhakemelerine sahip çıkmaları gerektiğini belirterek, “Medeniyetimizin tüm insanlığın gönlünde ve kafasında yeniden hak ettiği yere gelmesi için öncelikle mecramızı doğru belirlememiz gerekiyor. İslam medeniyetinin tasavvuf, ilim ve tefekkür olarak ifade edebileceğimiz mecralarını sağlıklı bir yola koymadan diğer alanlarda arzu ettiğimiz mesafeyi kat edemeyiz” dedi.

20Ekim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gine Cumhurbaşkanı Conde ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gine Cumhurbaşkanı Conde ile GörüştüCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, D-8 zirvesi vesilesiyle Türkiye’de bulunan Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde ile Mabeyn Köşkü’nde bir araya geldi.

20Ekim

Rakka’da Terörist Öcalan Posteri: “Amerika Bunu Nasıl İzah Edecek?”

Rakka’da Terörist Öcalan Posteri: “Amerika Bunu Nasıl İzah Edecek?”D-8 Zirvesi sonrası düzenlediği basın toplantısında soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rakka’da PKK elebaşı Öcalan'ın posterinin asılması hakkında “Rakka'da terörist başının posterini orada bir yere asmışlar. Şimdi bunu Amerika nasıl izah edecek? Lafa geldiği zaman 'PKK terör örgütüdür' diyorsun, Avrupa Birliği üyesi ülkeler 'terör örgütüdür' diyor. Fransa devlet televizyonu binasına aynı şekilde terörist başının posterini astılar, polis de oradan seyrediyor. Bunu neyle izah edecekler? Terörle mücadelede dayanışma bu mu?” dedi.

20Ekim

“D-8, Mevcut Düzene Karşı Kuvvetli Bir Tezdir”

“D-8, Mevcut Düzene Karşı Kuvvetli Bir Tezdir”D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü Zirvesi sonrası bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “D-8 belli ülkeleri, belli kesimleri, belli gelir gruplarını kollayan statükoya karşı bir itirazın eseridir, böyle kuruldu. D-8 adaletsizliği, haksızlığı, hukuksuzluğu sistemleştiren mevcut düzene karşı aynı zamanda önemli bir teklif, kuvvetli bir tezdir” dedi.

Tüm Haberler