Slovenya-Slovakya-Romanya

Slovakya’dan Romanya’ya geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, programına Bükreş’te Türk şehitliğini ziyaret ederek başladı. Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis tarafından resmî törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Romanya Başbakanı Ponta’nın, onuruna verdiği yemeğe katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Romanya programı çerçevesinde son olarak, Başbakan Ponta ile Türkiye-Romanya İş Forumu’na katıldı.


Basın Toplantısı

Soru-Cevap

İş Forumu
Türk Şehitliği
Ziyareti

Resmî Karşılama


Slovenya ve Slovakya'daki temaslarının ardından ziyaretinin üçüncü durağı olan Romanya'nın başkenti Bükreş'e geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, Henri Coanda Havalimanı'nda Romanya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Sekreteri George Ciamba, Türkiye'nin Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş ile diğer yetkililer karşıladı.

BÜKREŞ TÜRK ŞEHİTLİĞİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya’da ilk olarak Bükreş Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile geldiği Türk Şehitliği’nde anıta çelenk bıraktı. Şehitlikteki törende saygı duruşunda bulunuldu ve iki ülke millî marşları çalındı.


Bükreş Cosmopolis Camisi İmamı Burhan Duman’ın şehitler için Kuran’ı Kerim tilavetinin ardından Bükreş Müftüsü Murat Yusuf tarafından dua okundu. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ROMANYA CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI’NDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya’da, Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmî törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gelişlerinde, makam aracından indikten sonra Romanya Cumhurbaşkanı Iohannis ve eşi Carmen Iohannis tarafından karşılandı. Karşılama töreninde törende iki ülkenin millî marşları çalındı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tören kıtasını selamladı. Daha sonra heyetler karşılıklı olarak tanıtıldı.


Aynı makam aracıyla tören alanından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na geçen her iki Cumhurbaşkanı, baş başa görüşmeye geçti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ROMANYA BAŞBAKANI PONTA İLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya Başbakanı Victor Ponta ile bir araya geldi. Gerçekleşen görüşmenin ardından iki ülke arasında çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalandı.

İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR

Törende, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Romanya Hükümeti Arasında Su Alanında İşbirliği Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Romanya Hükümeti Arasında Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Romanya Hükümeti Arasında Meteoroloji ve Hidroloji Alanında İşbirliği Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti ve Romanya Arasında Ortak Ekonomik ve Ticaret Komisyonu Kurulmasına İlişkin Deklarasyon, Anadolu Ajansı (AA) ve Romanya Ulusal Haber Ajansı (AGERPRES) Arasında İşbirliği Anlaşması, Türkiye Milli Kütüphanesi ve Romanya Milli Kütüphanesi Arasında Mutabakat Muhtırası ve Belgelerin Uluslararası Değişimine İlişkin Anlaşma imzalandı.


İmza törenin sona ermesinin ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya Başbakanı Ponta'nın, onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.

EMİNE ERDOĞAN’IN ROMANYA PROGRAMI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Romanya ziyaretine eşlik eden Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Bükreş’teki Türk Şehitliği’ne bir ziyarette bulunarak, şehit mezarlarına karanfil bıraktı. Emine Erdoğan daha sonra ise, Yunus Emre Enstitüsü’nün Bükreş şubesini ziyaret etti.


Romanya ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Emine Erdoğan, ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. Emine Erdoğan burada şehit mezarlarına karanfil bırakıp, dua etti. Emine Erdoğan daha sonra ise, Romanya Cumhurbaşkanı ve eşi Carmen Iohannis tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan resmî karşılama törenine katıldı.

Öğleden sonra Yunus Emre Enstitüsü’nün Bükreş şubesini ziyaret eden Emine Erdoğan, Türkçe’yi yaygınlaştırmak ve Türk Kültürünü tanıtmak için çalışmalar yapılan enstitüde ebru atölyesi ve Türkçe sınıflarını gezdi. Emine Erdoğan, kursiyer sayısının her yıl giderek arttığı merkezdeki kurslar, çalışmalar ve hedeflenen projeler hakkında yetkililerden bilgi aldı.


Romanya’da yerleşik Türk vatandaşlarının anadillerini öğrenmesi konusunda yapılan çalışmalardan memnuniyet duyduğunu ifade eden Emine Erdoğan, Rumence’de Türkçe kökenli çok sayıda kelime olduğunu söyleyerek, ortak kelimelere dair bir sözlük çalışması yapılması tavsiyesinde bulundu.

TÜRK VE TATAR BİRLİĞİ TEMSİLCİLERİNİ KABUL

Ziyareti sırasında Türk ve Tatar Birliği temsilcilerini de kabul eden Emine Erdoğan, katılımcılarla sohbet etti. Birlik temsilcileri Emine Erdoğan’a Lozan Anlaşması ile Romanya’ya teslim edilene kadar Türk adası olan ve 1960’larda baraj yapılana kadar Türklerin meskun olduğu Adakale manzaralı bir tablo hediye ettiler.

TÜRKİYE-ROMANYA İŞ FORUMU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya Başbakanı Ponta’nın, onuruna verdiği yemekten sonra, Başbakan Ponta ile birlikte Türkiye-Romanya İş Forumu’na katıldı.

“TÜRKİYE, GERÇEKLEŞTİRDİĞİ REFORMLARLA SINIF ATLADI”

Türkiye’nin 2002 yılından bugüne kadar yaşadığı sürecin pek çok ülkeye ilham veren bir başarı hikâyesi olduğunu, sağladıkları istikrar ve güven ortamında kararlılıkla hayata geçirilen demokratik ve ekonomik reformların Türkiye’ye sınıf atlattığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu çerçevede 2002 yılında 230 milyar dolar olan gayrisafi yurt içi hasılamızı 2014 yılı sonu itibarıyla 840 milyar dolara yükselttik. Kişi başına millî gelirimizi 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara kadar çıkardık. Hedefimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023 yılında gayrisafi yurt içi hasılamızı 2 trilyon dolara çıkarmaktır. Bununla kalmayacağız, millî gelirimizi de kişi başına 25 bin dolara çıkarmanın gayreti içerisindeyiz. Aynı dönemde ihracatımızı 36 milyar dolardan şu anda 158 milyar dolara çıkarmış bulunuyoruz. Yeterli mi, değil. Bunu da daha ileri taşımak durumundayız. Şimdi de bu rakamı, hedefimiz 500 milyar dolara çıkarmanın çabası içindeyiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiğinde IMF’ye borcun 23,5 milyar dolar olduğunu, bu borcu sıfırladıklarını, bugün ise borç verir duruma geldiklerini söyledi.

“TÜRKİYE TÜM İLİŞKİLERİNDE BARIŞA, HUZURA VE İSTİKRARA ÖNCELİK VEREN BİR ÜLKE”

Türkiye'nin tüm ilişkilerinde barışa, huzura, istikrara öncelik veren bir ülke olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Avrupa Birliği adaylığı sürecimizi de bu kapsamda değerlendiriyoruz. Biliyorum etrafımız adeta bir ateş çemberi. Güneyde Irak, yanında Suriye, Filistin. Bakıyorsunuz Kuzey Afrika'ya aynı şekilde. Kuzeye bakıyorsunuz Ukrayna'da sıkıntı açık net ortada. Aynı sıkıntı sizin için de orada mevcut" değerlendirmesinde bulundu.

“GÜÇLÜNÜN ZAYIFI EZDİĞİ BİR DÜNYA İSTEMİYORUZ”

Kısa süre önce gerçekleştirdiği Ukrayna ziyaretini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aramızda onlarla da stratejik ilişki var. Görüşmelerimizi yaptık. Bakanlar arasında toplantılarımızı yaptık ve sıkıntılarını dinledik. Onların sıkıntısı aynı zamanda bizim de sıkıntımız. Niye? Biz barışın özlemi içinde olan bir ülkeyiz. Bu Ukrayna'da da olsa yine bizim sıkıntımız" ifadesini kullandı. Toprakların işgaline yönelik atılan adımları doğru bulmadıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık bu dünya toprak işgalleri ile barışı yakalayamaz. Sürekli olarak güçlünün zayıfı ezdiği bir dünya istemiyoruz. Kim olursa ve nerede olursa olsun" diye konuştu.

“TÜRKİYE, AVRUPA BİRLİĞİ’NE YÜK OLMAYA GELMEZ, AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN YÜK ALMAYA GELİR”

52 yıldır Türkiye'nin Avrupa Birliği kapısında bekletildiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuya ilişkin olarak şunları söyledi: "Biz Avrupa Birliği ve diğer ülkelerden geri miyiz? Bizim eksiğimiz ne dediğimizde inanın söyledikleri ciddi bir şey yok. 'Sizin nüfusunuz fazla' söyledikleri şey bu. Olabilir. Bunu o zaman baştan söyleseydiniz. 52 yıl önce bunu neden söylemediniz de bugün söylüyorsunuz. Bunları ifade ettiğiniz zaman da söyledikleri şu: 'Sayın Erdoğan çok agresifsiniz'. Ben gerçeği söylüyorum, bir tespiti ortaya koyuyorum. Türkiye, Avrupa Birliği'ne yük olmaya gelmez, Avrupa Birliği'nden yük almaya gelir. Şu anda zaten bizim Avrupa Birliği ülkelerinde 5 milyon insanımız var. Yani isteseniz de istemeseniz de 5 milyonla zaten Türkiye Avrupa Birliği'ne girmiş. Gelin devlet olarak da Türkiye'yi buraya alın. Dostum Ponta diyor ki: 'Ben bunun mücadelesini veriyorum.' Bütün ortaya koyduğumuz rakamlar. Maastricht Kriterleri'ne bakın. Türkiye, Maastricht Kriterleri'ni aşmış bir ülke. Temel hak ve özgürlüklere bakın, Türkiye, Avrupa Birliği üyesi ülkelerinin büyük bir çoğunluğundan bu konuda da çok daha ileride bir ülke. Nereye bakarsanız bakın Türkiye, bunların birçoğunun önünde. Ama maalesef siyasi karar her şeyin ötesine geçiyor."

TÜRKİYE’NİN G-20 DÖNEM BAŞKANLIĞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bu yıl G-20 dönem başkanlığını yaptığına işaret ederek, "Küresel ekonomiyi ilgilendiren birçok konu gündemimizde yer alacak. Dünyanın büyük bir ekonomik krizden geçtiği dönemde üstlendiğimiz sorumluluğun farkındayız. Bu durum aynı zamanda bize şunu da gösteriyor: Türkiye 13 yıl önceki gibi kendi kriziyle uğraşan değil, küresel ve bölgesel krizlere çözüm arayan bir ülkedir. Gerçekleştirdiğimiz büyük kalkınma hamlesi ve kendimize olan güvenimiz bizi bu konuma getirdi" dedi. Dönem başkanlığının ana hedefini "kapsayıcı ve sağlam büyüme için ortak eylem" olarak tespit ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hedef doğrultusunda ve pek çok başlık altında çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Buna ilaveten G-20 için yeni ve güçlü bir düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkeler perspektifi geliştirmeye çalışıyoruz. Aynı şekilde kobilerin küresel ekonomik sisteme daha iyi entegre edilmesine dönük çalışmalara da önem veriyoruz" dedi.

Konuşmaların tamamlanmasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Romanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mihai Daraban tarafından Romanya Ticaret ve Sanayi Odası onursal üyeliğini temsilen diploma ve rozet takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya temaslarının ardından Türkiye’ye döndü.