KANAL 7- Ülke Tv Ortak Yayını “Cumhurbaşkanı Gündem Özel”

25.04.2023

MEHMET ACET- Efendim, hepinize iyi akşamlar diliyoruz, Cumhurbaşkanı Seçim Özel Yayın’ına hoş geldiniz.

Kanal 7 Medya Grubu olarak bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlıyoruz seçim özel yayınında. Bendenizle birlikte Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Zahid Akman, Kanal 7 Haber spikeri Meryem Nas, Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk ve Ülke TV Haber Spikeri Gözde Özyürek Sayın Cumhurbaşkanına sorularımızı yönelteceğiz.

Sayın Cumhurbaşkanı Kanal 7, Ülke TV ve Radyo 7 ortak yayınında bu yayını gerçekleştiriyoruz. Çok yoğun bir programla faaliyetlerini, çalışmalarını yürüttüğü için biraz gecikmeyle bu programa başlıyoruz. Buraya da kendileri başka bir toplantıdan, o toplantı bittikten sonra kendileri teşrif ettiler. O nedenle duyurduğumuz saatten biraz gecikmeli bir başlangıç olacak.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN- Hoş bulduk.

MEHMET ACET- Efendim, hoş geldiniz öncelikle, bu yoğun programınız arasında bize de, Kanal 7 Medya Grubuna vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz.

 Şimdi ben şöyle bir soruyla başlatmak istiyorum: Çok kritik, tarihi nitelikte seçimlere gidiyoruz, 14 Mayıs seçimleri. Bu sadece Türkiye değil dünyanın en önemli seçimi biçiminde yorumlar da yapılıyor. İşte Amerikan Washington Post Gazetesi bunu böyle manşet yapmıştı dünyanın 2023’deki en önemli seçimi Türkiye’de diye.

Sizin baktığınız yerden, sizin pencerenizden bu seçimin önemi nedir, neden, içeriden, dışarıdan herkes birtakım önem atfediyor, ama sizce bu seçimin anlamı, önemi Türkiye için nedir efendim?

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN- Çok çok teşekkür ediyorum. Öncelikle gerçekten 14 Mayıs’ta sıradan bir seçim yapmayacağız. Bu seçimlerde ülkemizde güven ve istikrar ikliminin devam edip etmeyeceğine karar verilecek. Son 20 yıldaki eser ve hizmet atılımı sürecek mi, yoksa koalisyonlar dönemi Türkiye’sine geri mi dönülecek, buna karar verilecek. Çünkü karşımıza tüm bu kazanımlara gözünü dikmiş bir yapı var. Bu seçimlerde terörle mücadelenin devam edip etmeyeceğine de karar verilecek. Koalisyon ortakları verdikleri her sözde, takındıkları her tutumla terör örgütlerine, teröristlere ümit veriyorlar. Sizler takip ediyorsunuz, cezaevlerindeki teröristler de, yurt dışına kaçan terör örgütü mensupları da şu anda 14 Mayıs’ı bekliyor. Hatta ülkemize geri dönmek için uçak bileti alanlar bile var. Kamudan ihraç ettiğimiz terör örgütü yandaşlarından kendilerine makam-mevki beğenenler var. Belli ki bunun için yedili koalisyondan değil dokuzlu koalisyondan söz almışlar. Dolayısıyla 14 Mayıs seçimleri ülkemizin ve milletimizin geleceği bakımından tarihi bir öneme sahip. 14 Mayıs’ta aynı zamanda ülkemizin küresel bir oyun kurucu mu, yoksa figüran mı olacağının da seçimi yapılacak. Bizim dış politikada, ekonomide, savunma sanayinde attığımız bağımsız ve güçlü adımlar birilerini takdir edersiniz ki rahatsız ediyor. Eskisi gibi borç alan, borç aldıkça da boyundurukları altına giren bir Türkiye isteyenler de 14 Mayıs’ı bekliyor. Bu sadece içeride değil dışarıda da böyle. Tabii bu seçimde Türkiye’yi tekrar kendilerine bağımlı hale getirecek olanların kazanmasını istiyorlar. Maalesef içeride de Batıdan aferin almak için her türlü mihnete boyun eğmeye teşne olanları görüyoruz. Bunlar ellerine yeter ki yetki geçsin, ülkenin siyasetini de, ekonomisini de birilerine teslim edeceklerini açıkça söylemekten çekinmiyorlar.

Dolayısıyla biz 21 yıldır her alanda kendi politikalarını belirleyebilen ve uygulayabilen bir Türkiye için mücadele verdik, bu anlayışla demokrasimizi güçlendirdik. Ülkemizdeki her kesimin hak ve özgürlüklerini genişlettik. Milli iradenin üstünlüğünü gerçek manada tesis ettik. Eğitimden sağlığa, enerjiden sanayiye tüm altyapımızın eksiklerini giderdik. Dev yatırımlarla, büyük projelerle, cesur programlarla ülkemize adeta çağ atlattık. Kendi hedeflerimizi belirleyip, o istikamette gittikçe ülkemiz güçlendi, milletimizin refahı arttı. Ekonomimiz üç kat büyüdü. IMF’den borç alan değil tüm dünyaya kalkınma yardımları yapabilen bir konuma geldik. Göreve geldiğimizde kişi başı milli gelir 3 bin 600 dolar iken, şu anda 10 bin 650 dolara yükselmiş vaziyette. Savunma sanayinde dışa bağımlılık oranımızı, hatırlayın, yüzde 20’ye düşürdük. Bunlar tabii birilerini rahatsız ediyor. Ama biz rahatsız değiliz, güçleniyoruz ve güçlendikçe de ileriye çok daha farklı bir şekilde yürüyeceğiz.

MEHMET ACET- Zahit Bey.

ZAHİD AKMAN- Sayın Cumhurbaşkanım, yaklaşık 1 senedir çok geniş kesimleri, milyonları ilgilendiren konularda büyük vaatleriniz ve uygulamalarınız oldu, her gün de yeni bir tanesine şahit oluyoruz. Bu gün de TOGG için, TOGG’u almak isteyenler için bir kredi imkânını müjdelediniz. Seçime 18 gün kaldı, insanlarımız gerçekten merak ediyor, bu 18 gün içinde yeni müjdeler olacak mı diye. Biz de milletimiz adına size bunu soruyoruz efendim.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN- Zahid Bey, tabii bu kalan 18 gün bizim için bir farklılık arz ediyor. Milletimiz için hep büyük hayaller kurduk ve hamdolsun bu hayallerin çoğunu da gerçekleştirdik. Yeter mi? Elbette yetmez. Bizim bu ülke için daha çok işimiz var, gidecek daha çok yolumuz var. Fakat biz yoldayız, şu anda zillet ittifakı yola falan çıkmış değil. İşte bunların büyükşehir belediyeleri var, acaba bu büyükşehir belediyelerinde şu ana kadar ne yaptılar? Biz tabii bir seçim dönemi için müjdeler açıklıyor değiliz, biz milletimizin karşısına normal zamanlarda da sürekli müjdelerle, büyük projelerle çıktık, çıkıyoruz. Bay bay Kemal gibi milleti sadece seçim zamanı hatırlayanlardan değiliz. Onun gibi söz verip de tutmamazlık yapmadık, yapamayız. Hatırlayın, mesela her çiftçiye bir traktör vadetmişlerdi, ne oldu, verdiler mi? Hayır, hep yalan.

HASAN ÖZTÜRK- Sayın Cumhurbaşkanım, iki soruyu birleştirip sormak istiyorum, çünkü konuyla da ilgili devamı olsun diye. Birincisi, Kabinenizdeki bütün bakanlar şu anda aday, bir-iki isim hariç. Seçim sonrasında kazandığınız takdirde onlardan tekrar bakan görür müyüz? Bir de, seçimden sonra yeni isimler olacak mı diye sormak istiyorum?

İkinci soru da Zahid Beyin sorusuna ilave olsun diye soruyorum; biliyorsunuz paketler açıkladınız, ama bu paketler içerisinde somut taahhütler konusunda bize ipuçları verir misiniz?

 (Reklam Arası)

MEHMET ACET- Efendim, Ülke TV, Kanal 7 ve Radyo 7 ortak yayınında Cumhurbaşkanı Seçim Özel yayınına kısa bir ara vermiştik, ama devam ediyoruz Sayın Cumhurbaşkanımızla yayınımıza Kanal 7 Medya Grubu olarak.

Hasan Öztürk’ün sorusunda kalmıştık, Hasan Öztürk sorusunu tamamlasın, Sayın Cumhurbaşkanımızla devam edelim o şekilde.

HASAN ÖZTÜRK- Cumhurbaşkanım, iki soruyu birleştirmek istiyorum, sorum şu: Kabinenizdeki bütün bakanları bir-iki istisna haricinde sahaya sürdünüz. Seçim sonrasında onlardan tekrar kabinede olacaklar var mı ya da yeni isimleri görecek miyiz? Birinci sorum bu.

İkinci sorum da; bir şey söylediniz, her toplumsal kesime bir vaadiniz var, ama bunları biraz daha somutlaştırmak ister misiniz?

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN-  Her şeyden önce tabii üzerine afiyet dün, bugün yoğun kampanya çalışmaları vardı ve bu kampanya çalışmaları sebebiyle de midemi ciddi manada üşütmüşüm.

MEHMET ACET- Geçmiş olsun.

HASAN ÖZTÜRK- Geçmiş olsun efendim.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN- Sağ olun. Hatta bir ara acaba programı iptal etsek yanlış anlaşılır mı diye de düşündüm. Dedim ki, artık söz verdik gideceğiz. Tabii bu yoğun mesai içinde biz de zaman zaman böylesi durumlarla karşılaşıyoruz. Sizlerden ve seyircilerimizden helallik diliyorum.

MEHMET ACET- Estağfurullah. Zatıâliniz günde 18 saati bulan bir mesaiyle çalışıyorsunuz, hele hele bu son dönemde. Biz bugünkü programınızı izlemeye yetişemedik takip anlamında. Dolayısıyla bu yoğun programın arkasından doğrusu biz bu programı yapmakla şeref bulduk.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN- Sorunuza gelince Hasan Bey, her şeyden önce zengin bir beşeri yapıya sahibiz. Şu anda benim Kabinedeki arkadaşlarımı sahaya sürüşüm aslında bu bir liderlik tasarrufudur. Bir liderlik tasarrufu olarak da bu arkadaşlarımdan nerede nasıl istifade edebiliriz, bunun düşüncesi içerisinde bütün bakan arkadaşlarımı şu anda sahaya sürmüş durumdayım. Bunların içerisinde sadece istisna olarak Kültür Turizm Bakanım var, onun şu anda sahada olmayışının sebebi mesleği itibariyle. Fakat bunun dışındaki bütün arkadaşlarım sahadalar ve onların sahada oluşunun da getirilerini çok olumlu görüyorum. Ve inanıyorum ki ağırlıklı olarak deprem bölgelerinde bulunan bu arkadaşlarımdan biz çok çok istifade edeceğiz ve 14 Mayıs akşamı onların faaliyetlerinin sürdüğü bölgelerden de güzel haberler alacağız.

MEHMET ACET- İsterseniz son bir soruyla Meryem, biz bugün toparlayalım Sayın Cumhurbaşkanımızın istirahat etmeleri için. Son bir soru Meryem’den alalım, siz de eğer uygun görürseniz efendim, yarın da çok yoğun programınız olacak.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN- Bir soru da kızımız sorsun.

MEHMET ACET- Evet, Gözde de, birer soru alalım, ondan sonra uygun görürseniz tamamlayalım.

MERYEM NAS- Başkanım, ekonomi hakkında sorum var benim. Ekonomi, hayat pahalılığı ve enflasyon gibi başlıklar altında vatandaşa neler söylemek istersiniz ve elbette halka vereceğiniz mesajlar hepimiz için çok önemli. Bir diğer yandan, emekliler için çıkardığınız yasa, EYT çok önemliydi, müjdeleriniz çok önemliydi. Bununla birlikte tekrardan, yeniden on milyonlarca emekliye, çalışana, memura vereceğiniz müjdeli haberler, vaatler olacak mı?

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN- Vatandaşlarımızı ekonomik olarak rahatlatacak, alım güçlerini yükseltecek tedbirleri zaten alıyoruz, almayı da sürdüreceğiz. İşçiden memura, emekliden ev hanımına kadar milletimizin her kesimini destekleyecek programlar oluşturuyoruz. Ayrıca, ülkemizin imkânlarını, milletimizin her bir ferdinin emrine verecek düzenlemeler de yapıyoruz. Bu çerçevede salgın döneminde hatırlayın, enerji fiyatlarındaki artışı vatandaşımıza yansıtmamaya özen gösterdik. Mesela doğal gazda yüzde 75’e, elektrikte yüzde 50’ye varan indirimler uyguladık. Bu yıl da artık doğal gaz üreticisi bir ülke olarak vatandaşlarımıza yeni müjdelerimiz oldu. Vatandaşımız Karadeniz gazının ülkemize sağlayacağı faydaları günlük hayatında görmeye başlayacak. Esnaflarımızın da bir bölümüne daha önce vergi muafiyeti getirilmişti, şimdi bunun da kapsamını genişletiyoruz. Ama hepsinden öte Karadeniz gazının benim tüm vatandaşlarıma yansıması çok çok farklı olacak.

MEHMET ACET- Gözde, son soru.

GÖZDE ÖZYÜREK- Efendim, 6 Şubat’ta ne yazık ki biz asrın felaketini yaşadık, tabii ki orada yaralarımız sarılmaya devam ediyor. Siz de Ramazan ayı boyunca şehirlerimizdeydiniz, oradaki son durumu sormak isterim. Bu yaraları sarma süreci nasıl devam ediyor? İlk köy evleri de yine aynı zamanda sahiplerine teslim edildi ve edilmeye de devam edecek binlerce. Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?

Bir de, seçime katılım konusunda özellikle o bölgede herhangi bir aksaklık olma ihtimali sizce var mı, bunu da merak ederim?

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN- Her şeyden önce tabii Yüksek Seçim Kurulu’na ait görevler var, siyasi partiler olarak bize ait görevler var. Ama deprem bölgesiyle alakalı şöyle neler yapıldığını bir planlarsak, tabii bir burada çadır kentler, çadır kentlerin dışında bizim konteyner kentler, tabii hepsinden öte daha sonra da özellikle şu anda kalıcı konutlar olmak üzere bunu üç başlıkta düzenleyebiliriz. Şu anda enkaz kaldırma çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor, hemen hemen Hatay dışında her yerde enkaz kaldırma çalışmalarını büyük oranda bitirdik, kısa bir süre içerisinde de Hatay’ı inşallah bitireceğiz. Ama bir diğer taraftan da söz verdim, 1 yıl içerisinde bu kalıcı konutları da inşallah bitirerek vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.

MEHMET ACET- Efendim, çok teşekkür ediyoruz. Bugün biraz kısa oldu, ama telafi ederiz bir şekilde. Kıymetli değerli vakitlerinizi bizlerle paylaştınız, çok teşekkür ediyoruz, sağ olunuz.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN- Ben de özellikle çok çok teşekkür ediyorum. Ekranları başında bizi izleyen tüm vatandaşlarımdan da affımı özellikle rica ediyorum.

Tabii yarın bizim biliyorsunuz Ankara-Sivas yüksek hızlı tren açılışı var. Bunu da gerek Yozgat, gerek Kırıkkale ve gerekse de Sivas’a ulaşmak suretiyle bu adımı atalım diyoruz; Kırıkkale, Yozgat, Sivas. Bu da ülkemiz için çok çok önemli bir adım olacak, tüm bu illerdeki vatandaşlarıma hayırlı olsun diyoruz. Yarın inşallah birlikte olmak üzere.

MEHMET ACET- İnşallah efendim. Çok teşekkürler.

ZAHİD AKMAN- Biz de sağlık, afiyet diliyoruz efendim tüm izleyicilerimiz adına size.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN- Sağ olun.

MEHMET ACET- Tekrardan çok teşekkür ediyoruz. Efendim, Cumhurbaşkanı Seçim Özel yayınında Kanal 7 Medya Grubu olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırladık.

Hepinize iyi akşamlar diliyoruz, hoşça kalın.