Cengiz Aytmatov Kültür Merkezi'nin Açılışında Yaptıkları Konuşma

02.09.2018

Değerli Hanımefendi,
Kıymetli konuklar;
Öncelikle sizleri ülkem adına en kalbî kardeşlik duygularıyla selamlıyorum. 84 yıllık tarihî bir geçmişe sahip bu köklü kurumda, Türkiye'nin bir bölüm açarak, ilme ve irfana katkıda bulunmasından büyük mutluluk duyuyorum.

2006 yılında Milli Kütüphane içerisinde 60 m2'lik bir odada Türkiye Bölümü açmış ve ülkemizin önemli eserlerini buraya getirmiştik. Şimdi çok daha büyük bir alanda, sadece bir Kütüphane değil aynı zamanda Kültür Merkezi olarak da kullanılabilecek bir bölümü, Kırgız Milli Kütüphanesi’ne kazandırmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz.

Büyükelçiliğimizin eşgüdümü ve TİKA eliyle, tadilat ve restorasyonunu yaptığımız bu sıcak mekânı, Kırgızistan-Türkiye dostluğunu güçlendirecek bir ilim yuvası olarak görüyoruz.

Ülkemizde yayınlanan kültür, sanat, tarih, bilim, turizm ve sağlık alanlarındaki önemli eserleri getirerek, Kırgız araştırmacı, öğrenci ve okuyucuların istifadesine sunmak memnuniyet verici… Milli Kütüphane bünyesinde bulunan Cengiz Aytmatov'un eserleri ve ona atfedilmiş binlerce kitabı da eklediğimizde burası hakikaten adına yakışır bir kütüphane haline gelmiştir.

Ayrıca, kütüphane bünyesinde çocuklarımızın da düşünülmüş olması beni ziyadesiyle memnun etti. Minik okuyucularımız burada ebeveynleri ile sağlıklı ve güvenli bir ortamda kitaplarını okuma ve ödevlerini yapma fırsatı bulacaklardır. Kütüphane ayrıca, bilim adamları ve üniversite öğrencilerinin de araştırma yapmalarına imkân sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Büyükelçiliğimizin destekleri ve Kırgız Milli Kütüphanesi’nin işbirliği ile bu kültür merkezinde periyodik kültür programları düzenlenmesi anlamlı olacaktır. Bu konuda biz de tüm destek ve katkılarımızı vermeye hazırız.

Açılışını yaptığımız bu kültür merkezinin en güzel yanlarından biri de, buraya büyük edebiyatçı ve düşünce adamı Cengiz Aytmatov'un adının verilmiş olmasıdır. Bu kültür merkezi, doğumunun 90. Yılı münasebeti ile merhum Aytmatov'un anısına Türkiye'nin Kırgız halkına bir hediyesidir. Bu vesileyle merhumu rahmetle anıyorum.

Kütüphanenin en güzel ve geniş alanlarından birini tahsis eden Kırgız Cumhuriyeti Devletine, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığına, Kırgız Milli Kütüphanesi Müdürlüğüne ülkem adına teşekkürlerimi sunuyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Ziyaretimiz sırasında bizlere büyük bir misafirperverlik gösteren Kırgız devletine ve halkına, değerli Hanımefendi nezdinde teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye-Kırgızistan dostluğunun güçlenerek sürmesi temennisiyle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.