Bakü Türk Lisesi Açılışı Konuşması

31.10.2017

Değerli hanımefendiler, beyefendiler,

Sevgili gençler,

Kıymetli kardeşlerim;

Türkiye - Azerbaycan dostluğunun nişanesi olan bu güzel okulun açılışı sebebiyle, sizlerle bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Hepinizi en kalbi duygularla selamlıyorum!

1994 yılında Türkiye Diyanet Vakfı tarafından kurulan ve kısa sürede Azerbaycan’ın en başarılı okullarından birisi haline gelen Bakü Türk Lisesi, medar-ı iftiharımızdır.

Kapasitesinin artırılması amacıyla, TİKA tarafında yapılan tadilat ve tefrişat ile parlayan bir yıldız olmaya devam edecektir. İnanıyorum ki, buradan mezun olacak gençlerimiz, hem Azerbaycan’ın geleceğine, hem de ülkelerimiz arasındaki dostluğun güçlenmesine büyük katkı sağlayacaklardır.

Sevgili gençler;

Eğitim her şeyin başıdır. İnsandaki cevheri ortaya çıkarır, geleceği inşa eder. Sizler de, geleceğimizin mimarı olacaksınız. Umuyorum ki, sadece akademik ve mesleki başarıya değil, dünyanın ihtiyacı olan değerlere, merhamete, vicdana ve sevgiye de yatırım yaparsınız. Çünkü sağlam bir gelecek, ancak bu değerler üzerine bina edilebilir.

Azerbaycanla eğitimden sağlığa, turizmden enerjiye her alanda güzel ilişkilerimiz var. Fakat bu ilişki, devletlerarası münasebetlerin ötesinde bir kardeşlik ilişkisidir.

‘Tek millet, iki devlet’ sözü, bu kardeşliğin en güzel ifadesidir. Şair Vahapzade’nin dediği gibi;

‘Bir ananın iki oğlu,

Bir ağacın iki kolu,

O da ulu, bu da ulu

Azerbaycan-Türkiye!

Dinimiz bir, dilimiz bir,

Ayımız bir, yılımız bir,

Aşkımız bir, yolumuz bir

Azerbaycan-Türkiye!’

Allah bu kardeşliği ebedi kılsın, bu dostluğu daima yaşatsın! Bayraklarımızdaki hilal ve yıldız göklerden hiç inmesin!

Gençlerimizi, kardeş ülke Türkiye’ye davet etmek istiyorum. Gelin üniversiteyi ülkemizde okuyun, bu ilişkilere yeni bir boyut katın. Doğu’nun ve Batı’nın kesiştiği ülkemizde, kültürel, akademik dostluklar geliştirin.

Bakü Türk Lisesi’nin yeni çehresiyle hepinize hayırlı olmasını diliyorum. Buranın, Azerbaycan’ın gençlerine bir bilim ve sanat yuvası olmasını temenni ediyorum. 23 yıl önce buraya çok güzel bir tohum atan Diyanet Vakfımız ve Türkiye’nin tüm dünyaya uzanan dostluk eli TİKA başta olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Tüm katılımcılara kalbi muhabbetlerimi sunuyorum.